Pomogli su

Ministarstvo za rad i socijalnu politiku
Udruga za promicanje inkluzije
Dom za decu i omladinu ometenu u razvoju
Fond za otvoreno društvo
Fond za socijalne inovacije
Gradski sekretarijat za socijalnu i dečju zaštitu
Gradski centar za socijalni rad
Skupština grada Beograda
Narodna kancelarija predsednika Republike Srbije
NVO "Kec"
Društvu za brigu o MNRO - Novi Beograd
Hrišćanska humanitarna organizacija "HLEB ŽIVOTA"
NLB Banka Beograd
UniCredit Grupa
Fondacija UniCreditGrupe - Unidea
Fondacija Solidarnosti Srbije
Crveni Krst Stari Grad
MNRO Savski Venac
Sportski Centar "Banjica"
Fondacija NJKV Princeze Katarine
Savez za sport i rekreaciju invalida Beograda
McDonald's restorani
Gradsko zelenilo d.o.o.
Jevrejska Opština
Stolarska radnja"Renesansa"
Rotari Klub
International Inner Wheel Club
Save the Children
Internacionalni klub žena
Dom za lica ometena u mentalnom razvoju "Gvozden Jovančićevič" - Veliki Popovac
Galenika a.d.

PGP RTS Srbije
Malac d.o.o.
Čigoja - štamparija
Caligraf Soft
Alta Nova
Dečje srce
People in need - Infocentar "Na dobrom putu"
Pozorište lutaka "Pinokio"
REX bioskop
Jugokoncert
Sava Centar
Pozorište na Terazijama
NVO "Veliki mali"
EXPAT Fund
CET
Bogdanka Polovina
Nataša Jovanović
Aralica Vesna
Jasna Ignjatović
Bujić Predrag
I mnoge osobe velikog srca...

 

 

 

Kalendar događaja

« < July 2024 > »
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Prognoza

Bioprognoza

UV index zračenja

Izveštaj o statusu aeroalergenih biljaka u Srbiji:

 

Anketa meseca

init
busyLoading Poll...
 

Get Adobe Reader

Get Adobe Flash Player

No valid database connection The SELECT would examine more than MAX_JOIN_SIZE rows; check your WHERE and use SET SQL_BIG_SELECTS=1 or SET MAX_JOIN_SIZE=# if the SELECT is okay SQL=SELECT g.* FROM jos_core_acl_aro_groups AS g INNER JOIN jos_core_acl_groups_aro_map AS gm ON gm.group_id = g.id INNER JOIN jos_core_acl_aro AS ao ON ao.id = gm.aro_id WHERE ao.value='62' ORDER BY g.id


jun12 Unapređivanje veština

Pažnja, otvara u novom prozoru. PDFŠtampaEl. pošta Preporuci

Unapređivanje veština osoba sa DS se sprovodi delom kroz aktivnosti lokalnih organizacija i delom kroz saradnju sa drugim organizacijama. Razlog za to je vreme nastanka aktivnosti, tradicija i misija organizacija, svrha ili inicijativa koja se pokreće nakon evaluacije rezultata.

Članovi su angažovani kroz redovne aktivnosti, sa dužim vremenom trajanja aktivnosti ili u okviru projekata koji po pravilo imaju kraći period trajanja, a koji se može obnavljati.

Tako su do sada u Društvu za pomoć osobama sa Down sindromom Srbije  sprovođeni, različito po lokalnim organizacijama prema potrebama i željama njihovih članova:

 • četvorogodišnji projekat na nivou Saveza Srbije Stanovanje uz podršku za odrasle osobe, 
 • radno angažovanje članova u saradnji sa drugim NVO
 • jednogodišnji projekat stimulacije muzičkih sposobnosti za tinejdžere (Beograd),
 • redovne aktivnosti poseta kulturno-obrazovno-istorijskim organizacijama (muzeji, izložbe, bioskopske i pozorišne predstave, izleti i druge)
 •  dramskih radionica (Novi Sad, NIš),
 • radionica tkanja i ručnog rada (Niš),
 • primenjene i likovne radionice (korparstvo, kaširani papir, izrada torbica i drugih upotrebnih predmeta od drugih materijala i drugo),
 • radionica računara (Beograd, NIš),
 • program stimulacije veština čitanja i pisanja (Beograd),
 • radionice starih zanata,
 • druženja između lokalnih organizacija i saveza,
 • druženja sa prigodnim programom obeležavanja važnih datuma,
 • druženja sa drugim nevladinim organizacijama,
 • posete kulturno-obrazovno-istorijskim institucijama u lokalnoj sredini.

Svaka od ovih aktivnosti ima svoje specifičnostii i svoju dinamiku.

U prilogu ćemo izdvojiti samo neke. Više detalja o aktivnostima pojedinačnih lokalnih organizacija biće prikazano na stranicama koje su im posvećene.

Radno osposobljavanje i radno angažovanje

Sa prve Međunarodne konferencije posvećene Stanovanju uz podrškuU saradnji sa NVO "Kreativno edukativni centar - KEC", članovi Društva se radno osposobljavaju i angažuju u firmama u Beogradu. Ukupno njih 18, od 23, iz projekta i četvoro članova iz porodica je radno angažovano prema svojim mogućnostima i sklonostima. Na svojim radnim mestima imaju po potrebi asistenta. Detaljniji opis radnog osposobljavanja i angažovanja je dat u brošuri za članove iz projekta (isti principi su za sve članove).

O našoj partnerskoj organizaciji NVO "KEC" pročitajte više na sajtu www.kecmnro.org.rs i u Press Clipu Blic Žena.

 

Rad u Likovnoj radionici "Pohvala ruci"

Koordinator Likovne radionice "Pohvala ruci" : Katarina Ljubinkovic Zorkić, slikar

Adresa radionice: Beograd, Petra Čajkovskog 2a (Senjak)
Kontakt telefon 2650 736; 064 11 06 896
e-mail adresa : Ova adresa el. pošte zaštićena je od spam napada, treba omogućiti JavaSkript da biste je videli

Grupa članova Društva aktivni su učesnici svakodnevnih aktivnosti u NVO Likovnoj radionici "Pohvala ruci". U svom radu se obučavaju i rade u mnogim interesantnim tehnikama kako slikarstva tako vajarstva i primenjene umetnosti.
Svake godine tradicionalno prave Godišnju izložbu radova, organizuju izložbe i druženja sa donatorima, vode svoje članove na letovanja i još mnogo toga.

Likovna radionica "Pohvala ruci" je naša partnerska organizacija.

Likovna radionica "Pohvala ruci" nastala je februara 2000. godine , kao samostalna radionica za rad sa decom sa posebnim potrebama. Osnivaci radionice su likovni umetnici sa teritorije Beograda, a polaznici su deca sa L.Down sindromom.

Nasa radionica trenutno okuplja 13 (trinaestoro) dece sa L. Down sindromom, uzrasta od 18 do 36 godina starosti. S obzirom na specificnost njihovog stanja, preporuka je da se sa tom decom radi u manjim grupama. Voditelji radionice su dva slikara, dva filologa i jedan roditelj.

 

"Program za usvajanje čitanja i pisanja"

Prve radionice održane su oktobra meseca 2007.g. u vidu pilot projekat Društva za pomoć osobama sa Down sindromom Srbije. Ciljna grupa i polaznici su deca predškolskog uzrasta. Pilot projekat je sada promenio organizaciju i postao je redovna aktivnost ogranka Beograd.

Voditelj programa dr sci Jasmina Vuksanović.

Program ranog učenja čitanja i pisanja je koncipiran tako da, koristeći multimodalne kanale, pomaže prevazilaženju nekih od problema pri sticanju govorno-jezičke organizacije, kao i usvajanju veoma složenh kognitivnih posobnosti , tj, čitanja i pisanja. Ovo je moguće , jer se metoda oslanja na zakonitosti Gestalta, tj. na prvu ( logografsku) fazu učenja čitanja prema kojoj se zvučna i vizuelna ¨slika¨ reči percipiraju kao celina. Često ponavljanje iste ¨slike¨ reči omogućava ¨logogenima¨
(tj. piktoralnim reprezentacijama reči) da se učvrste u vizuelnom dugoročnom pamćenju. Kada se jedanput uspostavi logogen za određenu reč, svaki put će se aktivirati i redosled slova koji čini tu reč. Ovom metodom mogu se podučavati i deca u ranom detinjstvu , od druge godine starosti.

 

Radionice u "Skloništu"

U prostorijama Društva za pomoć MNRL Novi Beograd - svima nama poznato kao "Sklonište" odvijaju se mnoge radionice od ručnog rada do zanata. Mnogi naši članovi redovni su aktivisti "Skloništa". Osim toga, zajedno sa voditeljima, posećuju i različite kulturne manifestacije i prave zajednička druženja.

 

Muzička radionica

Poznato je da deca sa smetnjama u razvoju, a naročito deca sa Down sindromom naročito dobro reaguju na muziku. Muzika na njih deluje podsticajno na mnogo načina: emocionalno, socijalno i, pre svega, kreativno (inspiriše ih da se trude da nađu način da je izraze, da je reprodukuju, da je podele sa dragima...). Zato je još počekom 2002. godine Program za razvoj muzičkih sposobnosti počeo sa radom u prostoriji specijalne osnovne škole “Dušan Dugalić “u Beogradu.

Voditelj programa dr sci Jasmina Vuksanović.

Program je nažalost prekinut nakon završetka projekta, u trajanju od godinu dana, zbog nedostatka finansija za njegovo odvijanje.

 

Radionice kaširanja papira i korparstvo

Radionice kaširanja papira i korparstvo su se izvodile se za zainteresovane i korisnike projekata u ciklusima. Na ovim radionicama polaznici unapređuju svoje veštine i osposobljavaju se za samostalan rad u ovim zanatima. Radionice vode umetnici primenjenih umetnosti.

 

 

 

 

Slobodno vreme

U slobodno vreme naši članovi rado primenjuju stečene veštine te se bave sportom, vezu, šiju, čitaju, slikaju i prave predmete primenjene umetnosti, igraju društvene igre, izlaze i posećuju kulturne događaje i druže se...

 

 

 

U vreme obeležavanja značajnih datuma Društva naši članovi iz Srbije izlažu svoje radove zajednički u Beogradu i u svojim lokalnim sredinama.

 

Vrh stranice/Top


Blic vesti

Sa zadovoljstvom Vas obaveštavamo da će Asocijacija za promovisanje inkluzije Srbije - API Srbije, u saradnji sa Ministarstvom za rad i socijalnu politiku Republike Srbije,  Gradom Beogradom i Gradskim sekretarijatom za socijalnu zaštitu, organizovati međunarodnu konferenciju pod nazivom  ''Stanovanje uz podršku i druge usluge socijalne podrške osobama sa invaliditetom  - u susret novom Zakonu o socijalnoj zaštiti Srbije''.

Konferencija će se održati u Beogradu, 29.03.2010. godine, s početkom u 09.00 sati.


 

Remository multi-purpose moduleAnketa sajta

Da li Vam je pristupačan naš websajt?
Rezultati

Mejling lista

Za roditelje


Receive HTML?

Home Aktivnosti Unapređivanje veština
. Mapa sajta . Statistike sajta . Polazna . Kontakt .
Vrh strane / Top

 

Sve objavljene medicinske informacije su smatrane opštim i napisane su u edukativne svrhe. Nikako se ne mogu koristiti kao zamena za individualni
lekarski savet. Ukoliko smatrate da je Vašem detetu potrebna medicinska pomoć, molimo Vas da se obratite svom lekaru i psihologu. Molimo Vas da pročitate i uslove korišćenja našeg websajta.
Društvo za pomoć osobama sa Down (Daun) sindromom dozvoljava korišćenje originalnog, neizmenjenog sadržaja informacija u prezentaciji. Molimo Vas da pri navodenju informacija naznacite “Preuzeto sa prezentacije na adresi www.DownSindrom.org” kao i da pridodate link na našu prezentaciju.

Ključne reči: Daun sindrom, Daunovim sindromom, Down Syndrome, Syndrome Down, Sy.Down, Down sindrom, Downovim sindromom, deinstitucionalizacija, prevencija institucionalizacije, zaštita, savetovanje, savetovalište, kariotip, genetika, rana intervencija, pomoć, zbrinjavanje, saradnja, partneri, 

Copyright ® 2005-2009 DownSindrom.org

 

Creative Commons License